04 December 2017, News

AFDA Johannesburg 2017 Awards Winners  

General Awards :

 

Outstanding Achievement in Post Production in the MFA programme

Laura van der Merwe for Fire in Africa

 

The Alumni Award for Outstanding Achievement

The Alumni Award for Outstanding Achievement in Live Performance

Shekhinah Donnell

The Alumni Award for Outstanding Achievement in Television

Vanessa Buthelezi

The Alumni Award for Outstanding Achievement in Film

Zwelethu Radebe

 

CLVA Award

Tsakani Maswanganyi

 

The Ryan Douglas Poole AFDA Scholarship Award

Mosa Tsolo

 

Outstanding Achievement in the Higher Certificate Course

Rehema Ndegwa

 

Audience Award: Stage

IAMWOMXN

 

Audience Award: Music Performance

Angelique Anthony for White Noise

 

AFDA Critics Award: Stage

Julia Caezar

 

AFDA Critics Award: Music Performance (Original Song of the Year)

Everybody Live Life - Daniel Issel

 

Audience Award: TV

Ko Ga Cherenyane

 

AFDA Critics Award: TV

Ko Ga Cherenyane

 

Audience Award: Film

Bloedsonde

 

AFDA Critics Award: Film

Izilwane

 

 

Live Performance Winners : UnderGrad

 

Best Music Performance (Male or Female)

Miguel Pregueiro for Sacrifice

 

Best Performance in a Television Production (Female)

Nomazizi Nonqaqa for Isihlalo

 

Best Performance in a Television Production (Male)

Ngwato Mamiane for Spinners

 

Best Performance in a Film (Female)

Thalia Pretorius for Canal Street

 

Best Performance in a Film (Male)

Kevin Koopman for Canal Street

 

Best Performance in a Stage production (Female)

Mohau Sonny for Julia Caezar

 

Best Performance in a Stage production (Male)

Matthew Dalton for Julia Caezar

 

Best Stage production

Ascendancy

 

Motion Picture Winners : UnderGrad

 

 

 

Best Broadcast Design and VFX for a Television Production

 

Lungile Sithebe for Isihlalo

 

 

 

Best Script for a Television Production

 

Bokamoso : Katlego Koenane

 

Bokamoso : Talente Molekoa

 

Bokamoso : Vutlhari Mhangwane

 

Bokamoso : Nonjabulo Ndwandwe

 

Bokamoso : Vuyo Ncube

 

 

 

Best Television Technical Team

 

iJob iJob : Thapelo Monese

 

iJob iJob : Nkanikheni Mudzusi

 

iJob iJob : Katleho Mavundla

 

iJob iJob : Thato Tshao

 

 

 

Best Television Directing Team

 

Isihlalo : Vusimuzi Makhanya

 

Isihlalo : Nomfundo Tshabalala

 

 

 

Best Television Editing Team

 

iJob iJob : Mahlatse Moti

 

iJob iJob : Nokuthula Gama

 

 

 

Best Television Producing Team

 

Isihlalo : Letadintle Poo

 

Isihlalo : Sibonelo Dlamini

 

Isihlalo : Nokulunga Shabalala

 

 

 

Best Television Production

 

Bokamoso

 

 

 

Best Colour Grading and Data Management

 

Canal Street by Dayne Fishwick

 

 

 

Best Sound Designer

 

Cailin Theobald for Lullaby from the Crypt

 

 

 

Best Visual Effects

 

Lullaby from the Crypt by Richleigh Risi

 

 

 

Best Editor

 

Lehlogonolo Mphahlele for Umsolwa

 

 

 

Best Musical Score

 

End of the Line by Liam O'Brien

 

 

 

Best Production Designer in Film

 

Catharina le Roux for End of the Line

 

 

 

Best Costume, Make-up and Styling in Film

 

Kimeera Masher for Canal Street

 

 

 

Best Screenplay

 

Lullaby from the Crypt by Raven Davids

 

Lullaby from the Crypt by Keenan Lott

 

 

 

Best Cinematographer

 

Joshua Levi for Canal Street

 

 

 

Best Animator

 

Lura Spies for Earthbound

 

 

 

Best Director

 

Brodie Muirhead for Canal Street

 

 

 

Best Producer

 

Landri Van Emmenis for On the Fence

 

 

 

Best Third Year Animation

 

Lullaby from the Crypt

 

 

 

Best Third Year Film

 

Canal Street

 

 

 

 

Motion Picture Winners : PostGrad

 

Best Television Series Script Writer

Keoikantse Holele for Ko Ga Cherenyane

Keith Ngulube for Ko Ga Cherenyane

 

Best Television Director

Sibonokuhle Myataza for Ko Ga Cherenyane

 

Best Television Post Production

Matthews Manamela for Ko Ga Cherenyane

 

Best Documentary

Ko Ga Cherenyane

 

Best Colour Grading

Izilwane by Gareth King

 

Best Sound Designer

Skye Deacon for Izilwane

 

Best Editor

Claudio Leitao for Mallemeule

 

Best Production Designer

Lauren Boy for Mallemeule

 

Best Screenplay

Mlungiseleli Godola for Bophela Ba Ana

 

Best Cinematographer

Ivaan Gobie for Izilwane

 

Best Director

Kyllian Roux for Izilwane

 

Best Producer

Kaylee Prentice for Izilwane

 

Best 24 minute Honours Film

Izilwane

 

 

 

 

 

 

AFDA is the South African School of Motion Picture Medium and Live Performance, and is registered with the Department of Higher Education and Training as a private higher education institution under the Higher Education Act, 1997. Registration certificate no. 2001/HE07/012.

Explore AFDA