Awards

2015 AFDA Cape Town Graduation Festival Award Winners

December 4, 2015 12:45 pm

View the Online Festival here >

See the full list of Nominees here >

Congratulations to all Winners!

Click on the production title to view

The Alumni Award for Outstanding Achievement
Gugu Zuma

Outstanding Achievement in the Higher Certificate Course
Lungiswa Dilimeni

Best Script for Television – UG
Sergio Pieterse – Off-Air

Best Screen Play – Film – UG
Sofie Polmar – Nature

Best Script – Film & TV – PG
Silo Sithole – Azania – GOLD AWARD

Best Television Producer – UG
Carlyn Agulhas – Off-Air

Best Producer – Film – UG
Aleksandra Surogina – Sons of Crime

Best Producer – Film & TV – PG
Stephanie Dadet – Hoekom Nie? – SILVER AWARD

Best Production Designer – Film – UG
Teodor Viksjo – Nature

Best Production Designer – Multi-Discipline Media – UG
Teodor Viksjo – Rainshark

Best Production Designer – Film &TV – PG
Klarese Nel – Azania – GOLD AWARD

Best Costume, Make-up and Styling – UG
Kirsten Reuter – Nature

Best Costume, Make-up and Styling – Multi-Discipline Media – UG
Skye de Chazal – Rainshark
Storm Thomson – Rainshark

Best Costume, Make-up and Styling – PG
Klarese Nel – Azania – GOLD AWARD

Best Television Technical Team – UG
Carlyn Agulhas, Sanele Kunene, Sazikazi Mbalekwa & Bernard Gunter – Off-Air

Best Cinematographer – Film – UG
Chelsea Sparks – The Locket

Best Cinematographer – Film &TV – PG
Sashica Archary – Azania – GOLD AWARD

Best MultiCamera Directing Team – TV – UG
Sergio Pieterse & Amnelisa Grbic – Off-Air

Best Director – Film – UG
Dominic Taylor – Sons of Crime

Best Director – Film &TV – PG
Silo Sithole – Azania – GOLD AWARD

Best Television Editor – TV – UG
Andrea Turner – Off-Air

Best Editor – Film – UG
Ziyanda Mtimkulu – Sons of Crime

Best Sound Designer – Film – UG
Thembelihle Qomoyi – The Locket

Best Music Score – Film – UG
Edward King – What If I Was Wrong?

Best Visual Effects – Film – UG
Tahni Wentzel – The Locket

Best Visual Effects – Film&TV – PG
Reven Moodley – Mbali – BRONZE AWARD

Best Animator – Film – UG
Megan Portnoi – The Very Odd Friendship

Best Music Performance (Male or Female) – LP – UG
Sandisiwe Sishuba

Best Music Performance (Male or Female) – PG
Timothy Carlson – BRONZE AWARD

Best Performance in a Stage Production (Female) – LP – UG
Tayler Morris (Buried Child by Sam Shepard)

Best Performance in a Stage Production (Male) – LP – UG
Francois Immelman (Buried Child by Sam Shepard)

Best Performance in Film or TV (Female) – Film – UG
Melanie Aiff – The Locket

Best Performance in Film or TV (Male) – Film – UG
Michael McKenzie – What If I Was Wrong?

Best Performance in Motion Picture Medium (Female) -PG
Sithembile Gumede – Azania – GOLD AWARD

Best Performance in Motion Picture Medium (Male) -PG
Timothy Carlson – Hoekom Nie? – SILVER AWARD

Best Stage Produciton – UG
Rainshark

Best Stage Produciton – PG
The Tender Nature of It – SILVER AWARD

Best Television Production – UG
Off-Air

Best Television Production – PG
Azania – GOLD AWARD

Best Animation Film – UG
Self-Fit

Best Film – UG
Sons of Crime

Best Film – PG
Hoekom Nie? – SILVER AWARD

CLVA Award
tbc

Audience Award
Sons of Crime

AFDA Critics Award
The Locket

Tags:

SHARE POSTShare on Facebook0Tweet about this on Twitter0Email this to someone
News-01

AFDA students, staff and alumni find joy at ZIFF 2017

On Saturday 15th July at the Zanzibar In...

News-01

AFDA Durban film “Amandiya” wins Simon Sabela Award

AFDA Durban 2016 honours graduation film...

News-01

AFDA Durban films make clean sweep

Four AFDA Durban 2016 3rd and 4th year s...